ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLUĞU VE SELANİK

M.KEMAL ATATÜRK 1881 yılında Selanik şehrinde dünyaya geldi. Selanik o dönemde Osmanlı Devleti’nin Rumelindeki en önemli şehirlerinden biriydi. Selanik şehri bazı özellikleriyle Osmanlı devleti için önemli olduğu kadar M.Kemal in yetişmesinde de önemlidir.

SELANİK ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ:

1.KÜLTÜR ZENGİNLİĞİ(KOZMOPOLİTİK YAPI); Selanik şehri birçok inanıştan ve kültürden insanların yaşadığı bir yapıya sahipti.Şehirde Türkler,Rumlar,Bulgarlar,Sırplar,Ermeniler gibi değişik milletlerden insanlar bir arada yaşıyorlardı.Bu şehre kültürel zenginlik sağlıyordu.

Atatürk Selanik’in kozmopolitik yapısı sayesinde farkı kültürden insanların bir arada yaşamlarını görmüş oluyor.Farklı milletleri tanıma ve bilgi sahibi olma imkanını buluyor.

NOT:SELANİK’ İN KOZMOPOLİTİK  YAPISI FRANSIZ İHTİLALİNDEN  ETKİLENMESİNE NEDEN OLMUŞTUR.

2.TİCARET; Selanik ticaret acısından da önemli bir şehirdi.Demir yolları ile İstanbul ve Avrupa ya bağlanıyor olması ve Ege denizinde limanı olması ticaretin gelişmesini sağlıyordu.Osmanlı devletinin önemli ticaret şehirlerinden biriydi.Ticaret yolları üzerinde olması ve Avrupa ya yakın olması şehre zenginlik ,canlılık katıyor bilgi alışverişine olanak sağlıyordu.

3.AVRUPAYA AÇILAN BİR KENT:Batıya yakın bir kent olması ve  ulaşım yolları üzerinde olması sebebiyle Avrupa da ki yeniliklerden ve değişikliklerden çabuk haberdar olan ve etkilenen bir şehirdi.İstanbul a da yakın olması buradaki değişimlerden de haberdar olmasını sağlıyordu.Avrupa da ki değişiklikler ve yenilikler Osmanlıya Selanik üzerinden ulaşıyordu. Bu konumu bakımından Osmanlının Avrupa ya açılan kapısı konumundaydı.

Selanik batıya yakın olduğu için burada çıkan gazete ve dergiler kitaplar şehre geliyor ve Selanik yeniliklerden haberdar oluyor ve etkileniyordu. Bu özelliği ile Selanik M .Kemal’in  batı hakkında bilgi sahibi olmasını ve batıya karşı ilgi duymasını da sağlamıştır.

4.ÇAĞDAŞ EĞİTİM İMKANLARI:Batıya yakın olması ve zengin bir yapıya sahip olması ,fikirlerin özgürce söylenebildiği  bir yapıya sahip olması nedeniyle Selanik çağdaş eğitim sistemlerinin olduğu bir Osmanlı şehriydi .Çağdaş eğitim sistemlerinde eğitim yapan bir çok okul bulunmaktaydı.M. Kemalin gittiği ŞEMSİ EFENDİ MEKTEBİ  buna örnek olarak gösterilebilir.

M.Kemal bu çağdaş okullarda eğitim görmüş buda fikir hayatını etkilemiştir.

NOT:SELANİK M.KEMAL’İN FİKİR HAYATININ ZENGİNLİĞİNE VE UFKUNUN GENİŞLEMESİNE OLUMLU ETKİ YAPMIŞTIR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir